تعیین جایگاه ایثار و شهادت در ژئوکالچر جمهوری اسلامی ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

تاریخچه عزاداری در ژئوکالچر شیعه

عزاداری در نقاط مختلف جهان، به اندازه حضور شیعیان با هر گرایش و فرقه ای پررنگ تر برگزار می گردد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 1. عراق: در عراق در حکومت عباسیان در زمان سفاح و زمان مامون و نیز به ویژه در عهد آل بویه، عزاداری رونقی خاص پیدا نمود. پس از آن نیز به نسبت نوع برخورد حاکمان، هر ساله مراسم عاشورا و محرم برگزار می گردید، به ویژه در کربلا که ورود هیأت های عزادار با شمایل خاص، شور و وجد دیگری به آن می دهدف و بعضی از علما نیز با آنان همراهی می کنند؛ همانند علامه سید محمد مهدی بحر العلوم که با عزاداران در مراسم همراه می شده می باشد.
 2. سوریه: با در نظر داشتن این که دمشق مرکز خلافت امویان بوده و به گونه کلی مردم آن جا نیز به اموی بودن شهرت داشته اند، در آغاز مراسم عزاداری چندان رونقی نداشت اما بعدها، با در نظر داشتن نزدیکی آنان به کشور لبنان که شیعه درآنجا گرایشی قوی بود و نیز وجود مرقد حضرت زینب(س) و حضرت رقیه(س)، عزاداری امام حسین(ع) شور خاصی پیدا نمود و امروز نیز چنین می باشد؛ البته در عهد حمدانیان وضعیت به مراتب بهتر گزارش شده می باشد.
 3. لبنان: سابقه شیعه گری، در لبنان، تا زمان ابوذر امتداد دارد. امروزه لبنان شیعیان معتقدی دارد، اما در زمان امویان، به سختی تحت فشار بودند. اندک اندک با باز شدن فضا اجتماعی سیاسی، عزاداری نیز رونق یافته و امروزه عزاداری های بسیار خوبی در آن جا، به ویژه در مناطق جبل عامل که سابقه طولانی در این باره دارند، انجام می گردد.
 4. افغانستان: مراسم عزاداری در افغانستان همه ساله در نقاط مختلف این کشور به ویژه در مناطق مرکزی که شیعیان در آن جا ساکنند (منطقه هزارستان) و نیز مناطق مرکزی که شیعیان در آن جا ساکنند (منطقه هزارستان) و نیز شهرمزار شریف (درشمال کشور) به خوبی برگزار می گردد.
 5. بحرین: در بحرین، از قدیم روز عاشورا تعطیل و حسینیه های آن که ماتم نامیده می گردد، در ایام محرم به شدت فعالند.
 6. هندوستان: تاریخ عزاداری در هند، به پیش از استیلای سلطان محمود غزنوی می رسد. شیعیان و سنّی های معتقد به امام حسین(ع) و حتی دیگر فرقه ها، در روزهای محرم در مکان هایی به نام امام باره که ضریح ائمه می باشد، جمع می شوند و به عزاداری می پردازند. تعزیه و شور خاص هندیان به حدّی می باشد که گاه عزاداری ایشان، تا اربعین سیدالشهدا ادامه می یابد.
 7. پاکستان: در پاکستان، روز عاشورا یکی از تعطیلات رسمی می باشد. در استقلال پاکستان، در نظر داشتن عاشورا تأثیر ویژه ای داشت و اقبال لاهوری نیز اشعاری در باره امام حسین و کربلا سروده و استقلال پاکستان را مرهون آن دانسته می باشد. شبیه کوچکی از مقبره امام حسین(ع) که به آن تعزیه یا ضریح می گویند، افزون بر زنجیر زنی، سینه زنی و نیز قمه زنی در پاکستان مرسوم می باشد.
 8. بنگلادش: در بنگلادش نیز امام باره ها، مرکز عزاداری بوده و احساسات مردم در خصوص عاشورا، در ادبیات آن ها نیز منعکس شده می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 • تحلیل پیامدهای معنوی ایثار و شهادت در توسعه جامعه اسلامی
 • تحلیل تاثیر فرهنگ ایثار شهادت در ژئوکالچر شیعه
 • ارائه استراتژی مناسب جهت تقویت ماندگاری ایثار و شهادت

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه