عنوان کامل پایان نامه :

 تعیین جایگاه ایثار و شهادت در ژئوکالچر جمهوری اسلامی ایران

قسمتی از متن پایان ن

تبیین بعضی از موارد فوق از این قرار می باشد:

 1. ایجاد وحدت ملی، از آن جا که این جنگ حمله به تمامیت ارضی ایران بود باعث گردید تا همه اقشار ملت اعم از نمود، ترک، بلوچ، عرب، ترکمن و پیروان همه ادیان اعم از مسلمان، یهودی، مسیحی و زرتشتی دست به دست هم دهند و از ایران عزیز دفاع نمایند. وجود شهدایی از اقلیت‌های مذهبی و تمامی اقوام مؤید همین مسأله می باشد.
 2. جبهه دانشگاه خودسازی بود و از این رهگذر رزمندگان بسیاری توانستند در فضای معنوی جبهه به کمالات اخلاقی و عرفانی دست پیدا کنند.
 3. هشت سال دفاع مقدس و مقاومت دلیرانه ملت ایران ثابت نمود که این ملت در برابر تهاجم بیگانه شکست ناپذیر می باشد و از این جهت درسی تاریخی به ابر قدرت‌ها داد تا برای همیشه در مورد حمله به ایران ساده اندیشی نکنند.
 4. این جنگ باعث گردید که ملت ایران و دانشمندان نظامی با تکیه بر استعدادهای شگرف جوانان این مملکت موفق به ساخت تسلیحات نظامی اعم از سبک و سنگین شوند. بدون تردید اگرجنگ رخ نمی‌داد ایران به این موفقیت بزرگ دست نمی‌پیدا نمود.
 5. همگانی شدن بسیج و تقویت آمادگی دفاعی در تمامی اقشار ملت، از آن جا که دفاع مقدس یک دفاع مردمی بود سبب گردید که فرهنگ بسیج که همان آمادگی دفاعی در قالب نیروهای مردمی در تمامی آحاد می باشد ایجاد گردد و بسیج به عنوان یک مدرسه عشق به محل حضور میلیون‌ها نفر و آموزش نظامی توأم با اعتقادات دینی درسرتاسر کشور تبدیل گردد.
 6. در کنار آمادگی دفاعی و رزم بی امان دلاور مردان اسلام در جبهه‌های نبرد، ادبیات پایداری و فعالیت‌های هنری که شامل شعر وداستان و خاطره و هم چنین سینما و تئاتر دفاع مقدس شکل گرفت که این بخش از فعالیت¬های ادبی و هنری را بایستی سالم‌ترین و تأثیر گذارترین نوع ادبیات و هنر بر شمرد. چیزی که تا قبل از دفاع مقدس و جنگ تحمیلی در ادبیات ما کم رنگ بود.
 7. هشت سال دفاع مقدس موجب گردید که هویتی جدید که شامل پایداری و مقاومت در پرتو ایمان اسلامی و ظهور یک حماسه بزرگ تاریخی در مقابله با تجاوز طلبی‌های دشمنان در میان ملت ایران شکل بگیرد. پیدایش این ویژگی‌ها می‌تواند بهترین پشتوانه برای نسل‌های آینده در تکیه بر هویت پر افتخار تاریخی خویش باشد.
 8. جنگ تحمیلی سبب گردید تا دولت و ملت ایران دوستان و دشمنان خویش در عرصه بین المللی را شناسایی نمایند و در مراودات سیاسی و اقتصادی و با آگاهی و ابتکار اقدام بیشتر قدم بردارند.
 9. جنگ آزمایش الهی بود که ملت ایران با آن خود را سنجید و سرافراز از آن بیرون آمد. در عین حال موجب گردید که عافیت طلبان و دلدادگان به دنیا نیز شناخته شوند. هیچ موقعیتی غیر از جنگ این شرایط را فراهم نمی‌ساخت.
 10. مقاومت ملت ایران در هشت سال دفاع مقدس و شکست اهداف نظامی دشمنان باعث تقویت روحیه مقاومت در سایر ملل تحت ستم جهان مانند مردم فلسطین و لبنان گردید که انتفاضه مردم فلسطین و هم چنین شکل گیری نیروی حزب الله در جنوب لبنان نمونه‌ای از این الهام پذیری می‌باشد.
 11. هر چند که در هشت سال دفاع مقدس باعث گردید تا هزاران نفر از بهترین فرزندان این مرز و بوم به شهادت برسند یا به مقام جانبازی نایل شوند و یا سالها در چنگال رژیم بعث گرفتار آیند، اما این امر باعث گردید که خانواده‌های شهدا و بازماندگان آن‌ها و هم چنین جانبازان و آزادگان و هم چنین رزمندگان و یادگاران هشت سال دفاع مقدس به عنوان مدافعان راستین نظام به گونه ویژه در صحنه باشند و تبدیل به دژ تسخیر ناپذیر نظام جمهوری اسلامی شوند.

مهم‌ترین دستاوردها و نتایج بین المللی و منطقه‌ای دفاع مقدس عبارتند از: تثبیت اقتدار جمهوری اسلامی ایران، تضمین استقلال کشور، تولد استراتژی جدید دفاعی، ایجاد الگوی مبارزه با قدرت‌های بزرگ، اثبات مظلومیت ایران به جهانیان، رشد روابط سیاسی و دیپلماسی با کشورها، اعتقاد به تأثیر ایران در تأمین امنیت منطقه، اثبات کارآمدی دین اسلام، شکست اهداف زمان بندی شده رژیم صهیونیستی درخاورمیانه، شکست استراتژی مهار دوجانبه آمریکا، و ارزیابی عملکرد سازمان‌های بین المللی و منطقه ای(همان : 107)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 • تحلیل پیامدهای معنوی ایثار و شهادت در توسعه جامعه اسلامی
 • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 • تحلیل تاثیر فرهنگ ایثار شهادت در ژئوکالچر شیعه
 • ارائه استراتژی مناسب جهت تقویت ماندگاری ایثار و شهادت

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه