تعیین جایگاه ایثار و شهادت در ژئوکالچر جمهوری اسلامی ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

جایگاه ایثار و شهادت در متون اسلامی

ایثار یک واژه عام می باشد که در همه مکتب ها و فرهنگ ها هست اما در اسلام از یک برتری خاصی برخوردار می باشد و هر کوشش و فداکاری و از خودگذشتگی را ایثار نمی گویند. ، بلکه ایثار در اسلام، پیش زمینه ای زیرا اخلاص و در راه خدا بودن، دارد. ایثار بیانگر رشد و معرفت انسانی می باشد و این موقعی می باشد که بشر به یک تکامل روحی دسترسی پیدا کند. ایثارگری از آنجایی که حامل پیام هایی همچون: خداخواهی، دین باوری، خدایابی، بشر دوستی و دگرخواهی، شهادت، رشادت، از خودگذشتگی، عزت و عظمت و…  می باشد، در بین ما تقدس پیدا کرده می باشد.

الف) قرآن کریم با اظهار شواهد و نمونه هایی، ایثار را در ابعاد مختلف ستوده می باشد، ازجمله:

1) حـضـرت ابـراهـیـم (ع) را به عنوان(بـنیانگذار ایثار مى ستاید که از خدایان و بت هاى مـشـرکان بیزارى جسته ، ترسى به خود راه نداد و جان بر کف، بت ها را در هم شکست و فریاد برآورد که: “اُفٍّ لَکُمْ وَ لِما تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللّهِ؛ اف بر شما و بر چیزهایى که غیر از خدا مى پرستید!”

هـمـچـنـیـن در جـریـان ذبـح حـضـرت اسـمـاعـیـل، وقـتـى ابـراهـیـم (ع) خـواب خـویـش را بـه اقدام تبدیل نمود و از آن آزمایش الهى پیروزمندانه بیرون آمد، خداوند او را این گونه ستود: “سَلامٌ عَلى اِبْراهیمَ کَذلِکَ نَجْزِى الْمحْسِنینَ اِنَّهُ مِنْ عِبادِنَا الْمُؤْمِنینَ؛ سلام بر ابراهیم ، ما نیکوکاران را این چنین پاداش مى دهیم، او از بندگان مؤ من ما بود.”

2) در اظهار ایثار جانى حضرت على (ع)مى فرماید: “وَ مِنَ النّاسِ مَنْ یَشْرى نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللّهِ؛و بعضى از مردم براى به دست آوردن خشنودى خدا جان خویش را فدا مى کنند.

و در جاى دیگر ایثار مالى خاندان پیامبر(ص)را چنین مى ستاید: “وَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى حُبِّهِ مِسْکیناً وَ یَتیماً وَ اَسیراً؛ غذاى خویش را با آنکه آن را دوست دارند، به مسکین و یتیم و اسیر مى خورانند.”

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

هـمـچـنـیـن ازانـصـارـ کـه در حـال فـقـر، از بـرادران مـهـاجـر خـود، بـا تـقـسـیـم امـوال وخـانـه هـاى خـویش پذیرایى کردند و آنان را بر خود مقدّم داشتند ـ این گونه تمجید مى کند: “وَ یُؤْثِرُونَ عَلى اَنْفُسِهِمْ وَ لَوْ کانَ بِهِمْ خَصاصَهٌدیگران را بر خود مقدم مى دارند، هر چند خود، فقیر و نیازمند باشند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • تحلیل پیامدهای معنوی ایثار و شهادت در توسعه جامعه اسلامی
  • تحلیل تاثیر فرهنگ ایثار شهادت در ژئوکالچر شیعه
  • ارائه استراتژی مناسب جهت تقویت ماندگاری ایثار و شهادت

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه