تعیین جایگاه ایثار و شهادت در ژئوکالچر جمهوری اسلامی ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

تحلیل قیام عاشورا

در تاریخ اسلام قیام عاشورا براى مسلمانان بویژه شیعیان، مهم و سرنوشت‏ساز بوده می باشد. واقعه‏اى که در تربیت نسل‏هاى گذشته و حال تاثیر شایسته‏اى داشته و سرآغاز نهضت‏هاى بزرگ سیاسى اجتماعى گردیده که انقلاب اسلامى ایران یکى از مهم‏ترین آن‏ها می باشد.اهمیت واقعه کربلا مى‏طلبد که ماهیت آن تبیین شده، ابعاد و زوایاى گوناگون آن مطالعه و تجزیه و تحلیل علمى گردد و شبهات مطروحه پیرامون این قیام تاریخى برطرف گردد.این قیام به دلیل فاصله آن از زمان وقوع تاکنون و از سویى دیگر تعدد عناصر تأثیرگذار در تحقق و تکوین آن، تجزیه و تحلیل این نهضت مقدس تاریخ اسلام را پیچیده ساخته می باشد. و هر یک از تحلیل‏گران عاشورا با بزرگ نمایى یک یا چند عامل، عوامل دیگر را کم اهمیّت دانسته و یا نادیده انگاشته‏اند و چه بسا به نتایج و دیدگاه‏هاى نادرست رسیده و نظریّات دیگران را به گونه‏اى نقد و نقض کرده‏اند.در این بین آن چه تأسف و نگرانى دانشمندانى زیرا استاد شهید مطهرى را افزون نمود، وقوع تحریف در شکل و محتواى این نهضت بود. زیرا همواره تحریف گران تاریخ به تحریف معنوى عاشورا پرداخته و علل و انگیزه‏ها و اهداف آن را به گونه‏اى غیر از آن‏چه بوده، تفسیر کرده‏اند.
آن‏ها گاهى شهادت امام حسین‏علیه السلام را کفّاره گناهان امت محسوب داشته و گاهى قیام آن حضرت را بر اساس خاصى تفسیر کرده و خواسته یا ناخواسته آن را با قاعده «قضیّه فى واقعه» منطبق ساخته‏اند تا قابل پیروى نباشد(http://shareh.com/persian/magazine/payam_h/36/08.htm)

 

زیرا غدیر سامان پیدا نمود، عاشورا تحقق پذیرفت. عاشورا روحیه سلحشوری و استکبار ستیزی را در کالبد جهان تشیع ایجاد نمود. حادثه عظیم عاشورا پس از بعثت رسول خدا (ص) و بسا غدیر، بزرگترین رویداد تاریخی برای شیعه به شمار می آید. این رویداد، از ابعاد مختلفی در تشیع تأثیر گذاشته می باشد. روشن ترین تأثیر عاشورا، سوگواری برای امام حسین (ع) به صورت نیرومندترین سنت مذهبی در تمام جوامع شیعی و در تمام ادوار تاریخی می باشد. چنین سوگواری با این سبک و سیاق تقریباً در میان جوامعی که می شناسیم بی سابقه می باشد. این رویداد همچنین تأثیر مهمی در هویت بخشی به تشیع داشته و در ازای تاریخ اسلام، مهمترین ممیّزه جامعه شیعی از جوامع غیرشیعی بوده می باشد. نکته دیگری که در اندیشه تاریخی شیعه در ارتباط با عاشورا اهمیت دارد، تبلور عاشورا به عنوان خط تولّی و تبرّی می باشد که از ارکان نگره ی مذهبی در شیعه می باشد. این همان چیزی می باشد که در دوره های بعدی نیز فاصلی میان شیعه و دیگران بوده می باشد (اطلس شیعه،۱۳۸۷ :۶۵).

عاشورا زیرا چتری برفراز جامعه شیعه، آن را در گذر تاریخ از بسیاری از تغییرها و دگرگونی ها حفظ کرده و پای بندی شیعیان را به اهل بیت (ع) ثابت نگاه داشته می باشد. در نگاه شیعه کربلا تنها یک واقعه تاریخی نیست، رویدادی ویژه با شأن و مرتبه الهی می باشد. اهمیت دیگر عاشورا را در ادبیات شیعه، در بخش ادب عربی و فارسی خود را نشان داده می باشد. نفوذ عاشورا به حدی می باشد که گاه تصور می گردد در کنار فقه و شریعت، به عنوان یک رکن شناخته می گردد. در حالیکه در توجیهات مذهبی تصریح شده می باشد که امام حسین (ع) برای احیای  شریعت و دین مبارزه و جهاد کرده می باشد (همان). پس از یک دوره بلند تاریخی که عاشورا بیشتر به عنوان یک شعار و در قالب متن های ادبی اما غیرتاریخی همراه با تحلیل های بیشتر نادرست از اصل واقعه مطرح بود، در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی، تلقی جدیدی از عاشورا به عنوان یک پدیده سیاسی ضد ظلم و استبداد و در دفاع از دین و آزادی مطرح گردید.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • تحلیل پیامدهای معنوی ایثار و شهادت در توسعه جامعه اسلامی
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • تحلیل تاثیر فرهنگ ایثار شهادت در ژئوکالچر شیعه
  • ارائه استراتژی مناسب جهت تقویت ماندگاری ایثار و شهادت

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه