شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 تعیین جایگاه ایثار و شهادت در ژئوکالچر جمهوری اسلامی ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

اعتقاد به ظهور منجی عادل

در دین مقدس اسلام، مسأله موعود و منجی، به روشنی مطرح شده می باشد. قرآن، کتاب آسمانی مسلمانان، در آیات متعدد به حاکمیت صالحان بر زمین و غلبه دین حق، تصریح دارد. مانند آنها آیه 105 سوره انبیاء می باشد.(وَ لَقَدْ کَتَبْنا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُها عِبادِیَ الصَّالِحُونَ) خداوند، در این آیه تصریح می کند که زمین را بندگان صالح من، به ارث می برند و در اختیار می گیرند. همچنین تصریح می کند که این امر، حقیقتی می باشد که در کتب انبیای گذشته نیز به آن تصریح شده می باشد. بر اساس آیه “وعد الله الذین…” خداوند، به بشر هایی که ایمان بیاورند و اقدام صالح انجام دهند وعده می دهد که خلافت و حکومت در زمین را به آنان وا می گذارد و دینشان را پابرجا و مستقر می سازد، و در چنین زمانی، آرامش و امنیت کامل، در جهان ایجاد می گردد و آدمیان به عبادت و بندگی خدا می پردازند.

خداوند در سه جای قرآن تصریح می کند، دین اسلام بر همه ادیان غلبه خواهد نمود؛ هر چند کافران و مشرکان نخواهند و خود را شاهد بر چنین رویدادی معرفی می کند.(توبه/33، فتح/28، صف/8).

البته با در نظر داشتن روایاتی که در تفسیر و تبیین آیات الهی از پیشوایان معصوم صادر شده می باشد می توان دریافت که بیش از 250 آیه از آیات قرآن، به امام مهدی(علیه السلام) و حاکمیت عدل و دین تصریح دارد.

علاوه بر قرآن کریم، روایات متعددی از پیامبر و ائمه معصومین(علیه السلام) درمورد ظهور موعود و منجی، صادر شده می باشد که در انتها الزمان، فردی از فرزندان پیامبر که هم نام او می باشد، قیام خواهد نمود و جهان را پر از عدل و داد می کند، همان گونه که پر از ظلم و جور شده می باشد.

اعتقاد به ظهور امام مهدی(علیه السلام) چنان در میان مسلمانان ریشه دارد که علاوه بر آنکه مورد قبول همه فرقه ها می باشد و در کتب روایی مانند صحاح سته، مسند احمد، مستدرک حاکم(از عامه)، و اصول کافی و بحار الانوار (از شیعه) روایات متعددی درمورد او ذکر گردیده می باشد. کتاب های متعددی نیز ویژه آن حضرت به رشته تحریر در آمده می باشد. برای نمونه ، میتوان از کمال الدین و تمام النعمه، اثر شیخ صدوق، الغیبه، نوشته نعمانی و الغیبه نوشته شیخ طوسی، منتخب الاثر، اثر لطف الله صافی گلپایگانی از علمای معاصر شیعه، و فتن ابن حماد و الاربعین ابو نعیم اصفهانی از اهل سنت تصریح نمود.

پیامبر گرامی (ص) فرمود:

مهدی از عترت من از نسل فاطمه (س) می باشد.

در سنن ابوداوود که از کتابهاى مهم اهل سنّت می باشد، در باب «ما جاء فى المهدى» حدیث شماره 3735 از امسلمه نقل شده می باشد که : سمعت رسول اللّه یقول: «المهدى من عترتى من ولد فاطمه»؛ شنیدم پیامبر فرمود: «مهدى، از عترت من از نسل فاطمه می باشد». در حدیث شماره 3736 از ابى سعید خدرى نقل شده می باشد که رسول الله(ص) فرمود: «المهدى منّى اجلى الجبهه اقنى الانف یملأ الأرض قسطا و عدلا کما ملئت جورا و ظلما؛ مهدى، از من می باشد.پیشانی او عیان و هویدا می باشد ، بینی بلند و کشیده دارد ، زمین را از عدل و داد پر می ‌کند ، همان گونه که از ظلم و جور پر شده می باشد.»

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • تحلیل پیامدهای معنوی ایثار و شهادت در توسعه جامعه اسلامی
  • تحلیل تاثیر فرهنگ ایثار شهادت در ژئوکالچر شیعه
  • ارائه استراتژی مناسب جهت تقویت ماندگاری ایثار و شهادت

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه