تعیین جایگاه ایثار و شهادت در ژئوکالچر جمهوری اسلامی ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

مذهب شیعه

شیعه از لحاظ عرف در نزد مردم به کسانی اطلاق می گردد که خود را پیرو علی (ع)می دانند و مشروعیت واقعه ی سقیفه را زیر سؤال می برند. این گروه جانشینی پیامبر اکرم (ص) را حق علی بن ابی طالب (ع)می دانند و برای درستی انتخاب خود  مصداق هایی زیرا فضیلت و شجاعت حضرت علی (ع)، علاقه ی زیاد  پیامبر (ص) به او، ماجرای غدیر خم، فداکاری های علی (ع) در صدر اسلام و غیره را به عنوان ادلَه ذکر می کنند. “در یک تعریف کلی شیعه نام عمومی تمام فرقه هایی می باشد که قایل به خلافت بلافصل حضرت علی (ع) پس از پیامبر (ص) هستند و عقیده دارند که امامت از اولاد ایشان خارج نمی گردد .”(فاضلی نیا،23:1386)شیعیان معقتدند فقط خداست که می‌تواند شخصی را برای حفظ اسلام، تعلیم شریعت و رهبری امتبه عنوان امام نصب نماید. اما دسته‌های مختلف شیعیان در خصوص شرایط امامت، اشخاصی که به عنوان امام منصوب شده‌اند و مأموریت امام اختلاف نظر دارند و بر اساس تفاوت دیدگاهشان در موضوع امامت شاخه‌های شیعه از هم متمایز می شوند. (http://fa.wikipedia.org/wiki/)

 

3-1-2-1-10- اعتقاد به انتصاب ولایت(علی(ع)) از جانب پیامبر به عنوان امام و متعاقبا لزوم اما فقیه

پیامبر (ص) در سال دهم هجری (632 م) حجه الاسلامی به جا آورد که در تاریخ به حجه الوداع معروف می باشد.و در انجام مراسم آن حج به رهبری پیامبر (ص)، دهها هزار تن از مسلمانان شرکت کردند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

از رویدادهای مشخص این سفر حج آن می باشد که پیامبر (ص) در راه بازگشت از سفر حج کنار آبی معروف به غدیر خم (بین مکه و مدینه) توقف نمود، و هزاران تن از حاجیان را نیز متوقف ساخت، تا به ایشان ابلاع کند که از ثقلین پیروی کنند که در آینده نزدیکی آن را جایگزین خود خواهد ساخت.و آن دو گرانقدر قرآن و عترت پیامبر می باشد، و این دو هیچگاه جدا نگردند تا این که در کنار حوض (روز قیامت) بر او وارد شوند.و دیگر این که علی (ع) (بزرگ عترت) نسبت به مؤمنان از خودشان سزاوارتر می باشد، همان طوری که پیامبر (ص) نسبت به افراد مؤمن از خودشان سزاوارتر بود، و هم این که سرپرست مؤمنان می باشد چنان که پیامبر (ص) سرپرست مردم با ایمان بود.( http://www.ahlebayt.porsemani.ir)

امام احمد در مسند خود از عبد الرحمان بن ابی لیلی روایت کرده می باشد که او گفت:

«علی (ع) را در محوطه ای دیدم که مردم را سوگند می داد و می فرمود: شما را به خدا هر کس که شنیده می باشد روز غدیر خم پیامبر خدا (ص) می فرمود: «هر کس را که من سرپرست او هستم، پس علی سرپرست اوست.» برخیزد و گواهی دهد.عبد الرحمان گوید: «دوازده تن از مجاهدان جنگ بدر از جا بلند شدند بطوری که گویی همه در نظر ما یک تن بودند» .گفتند: ما گواهی می دهیم که از پیامبر خدا (ص) شنیدیم که روز غدیر خم می فرمود: آیا من به مؤمنان سزاوارتر از خودشان نیستم و زنان من مادران ایشان نیستند؟ پس گفتیم: چرا یا رسول الله.فرمود (پیامبر خدا (ص) ) : «هر کس را که من سرپرست اویم پس علی (ع) سرپرست اوست.بار خدایا دوست بدار هر کس را که او را دوست بدارد و دشمن بدار هر که او را دشمن بدارد»

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • تحلیل پیامدهای معنوی ایثار و شهادت در توسعه جامعه اسلامی
  • تحلیل تاثیر فرهنگ ایثار شهادت در ژئوکالچر شیعه
  • ارائه استراتژی مناسب جهت تقویت ماندگاری ایثار و شهادت

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه