شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

عنوان کامل پایان نامه :

 تعیین مصادیق جنگ نرم در ژئوکالچر جمهوری اسلامی ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

زمانی که چنگیزخان قصد داشت به منطقه ای حمله کند، موجی از هراس در آن کشور پخش می گردید. تجاری که از مناطق تحت کنترل چنگیزخان می آمدند، برای دیگران تعریف می کردند که او چگونه با مردم برخورد می کند و کشتارها به چه صورت می باشد و اگر شخصی مقاومت کند، نابود می گردد. بدین ترتیب پیش از ورود چنگیزخان به هر منطقه ، روحیه مردم شکسته شده بود.

رومیان و یا اسکندر از مناطقی که در جنگها عبور می کردند، خودها و زره های بزرگی را که چند برابر بشر معمولی بود عمداً در مسیر جا می گذاشتند تا لشکریان مقابل، تصور کنند سربازان آن ها غول پیکرند و عملاً روحیه مقاومت طرف مقابل را تحت تأثیر قرار داده ، وحشت را گسترش می دادند.

پس هر حرکتی که روحیه یک ملت را هدف گیرد، عملیات و جنگ نرم و نوعی اعمال قدرت نرم می باشد که هزینه چنین حرکتی، کمتر از هزینه جنگ سخت می باشد.

جنگ نرم را برای اولین بار « کمیته خطر جاری» در سال های پایانی دهه 1980 میلادی طراحی نمود. کمیته خطر جاری عنوان کمیته ای در اوج جنگ سرد و در دهه 1970 میلادی بود که گروهی از سناتورهای آمریکایی، مسئولان ارشد وزارت خارجه، استاد معروف علوم سیاسی، موسسه مطالعاتی « آمریکن اینترپرایز» و گروهی ازمدیران با سابقه CIA و پنتاگون آن را تأسیس کردند.

هدف از تأسیس این کمیته، خروج از بن بستی بود که در دوران جنگ سرد میان دو ابر قدرت آن وقت،ی عنی ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی در توازن هسته ای به وجود آمده بود؛ این مسئله از آنجا ناشی می گردید که براساس نظر کارشناسان ارشد نظامی در صورت وقوع جنگ هسته ای میان دو ابر قدرت، هر دو طرف جنگ بازنده نهایی به شمار می آمدند؛ زیرا تسلیحات اتمی در اختیار دو قطب بلوک شرق و غرب برای نابودی کامل موجودات زنده کره زمین برای 250 بار کفایت می نمود (براساس تخمینی که زده شده بود در صورت وقوع نبرد هسته ای بیش از 230 میلیون نفر از هر دو طرف کشته می شدند).

در میان اعضای این کمیته در دهه 1970 میلادی، نام افرادی زیرا نیوت گینگریچ، رئیس سابق مجلس نمایندگان؛ جورج شولتز، وزیر خارجْ دولت ریگان؛ جان لیبرمن، سناتور دموکرات؛ جان کیل، سناتور جمهوری خواه؛ جیمز وولوسی، رئیس اسبق سازمان جاسوسی آمریکا؛ جرج تنت، از مدیران رده بالای سازمان CIA و مسئول بخش خاورمیانه؛ جوزف بایدن و مایکل لدین از یهودیان افراطی آمریکا؛ مادلین آلبرایت،وزیر خارجه آمریکا؛ کنت پولاک ، مدیر مرکز سیاست خاورمیانه ای سابان در موسه بروکینگز و همچنین مدیر موسسه مطالعات خاور نزدیک وابسته به یهودیان هوادار اسرائیل؛ کانادولیزا ریاس وزیر خارجه سابق آمریکا که در آن وقت قائم مقام پنتاگون در حوزه آسیای قفقاز و اتحاد جماهیر شوروی بود و مارک پالمر، از استراتژیست های آمریکایی که در کاخ سفید وی را یکی از نوآوران سیاست خارجی می دانند، دیده می گردد.[1]

با در نظر داشتن این تعریف، می توان جنگ نرم را مانند هر پدیده دیگری در سه بعد شناخت: اول، ماهیت و منطق درونی قدرت نرم که عبارت از کوشش برای تأثیرگذاری بر «باورها و ارزش های بنیادین» مورد قبول کشور هدف می باشد.

[1] .وبلاگ براندازی در سکوت، barandazy.blogfa.com

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-تبیین و تشریح بنیادهای جنگ نرم در ژئوکالچر جمهوری اسلامی ایران

2- نحوه تأثیرگذاری جنگ نرم در ژئوکالچر جمهوری اسلامی ایران

3- ترسیم نحوه شکل گیری جنگ نرم و نحوه مقابله آن برای امنیت کشور

4- ماهیت و حقیقت جنگ نرم

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه