عنوان کامل پایان نامه :

 تعیین مصادیق جنگ نرم در ژئوکالچر جمهوری اسلامی ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

پیشینه و تاریخچه جنگ نرم

با کنکاش و جستجو در منابع مرجع و معتبر علمی غرب نظیر فصلنامه علوم سیاسی، دو ماهنامه آمریکایی فارین پالیسی[1]، دایره المعارف بریتانیکا[2]، دایره المعارف آمریکانا[3]، دیکشنری آزاد[4]، دانشنامه آزاد ویکی پدیا[5] و سایر منابع معتبر آنان، نظاره می گردد که غربی ها هیچ گونه مطلبی در مورد جنگ نرم ارائه نکرده اند و جملگی به نظریه پردازی پیرامون موضوع قدرت نرم پرداخته اند. اما نهایت امر این می باشد که در غرب، جنگ نرم از حیث نظری با رویکردی اقتصادی، منحصر به مسائل محیط زیست تعریف شده می باشد. پیش روی، با پیروزی انقلاب اسلامی و شکل گیری نظام جمهوری اسلامی ایران، غرب به ویژه آمریکا، وجود چنین نظامی با ویژگی الهام بخش آن که مبتنی بر مبانی اسلام بود را با دستاوردهای مادی و غیر مادی خود که مبتنی بر اندیشه های سکولار می باشد در تناقض عیان می دید، به همین دلیل از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با شیوه ها و ترفندهای گوناگون به دنبال براندازی و یا استحاله این نهال مقدس و نوپا از هیچ کوششی فروگذاری نکرد. براساس این، نظام جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از کیان خود در طول سالیان متمادی ، متناسب با سطح تهدیدات دشمن و رساندن خود به سطح بالای بازدارندگی به خوبی از ظرفیت های فراوان خود بهره گیری نمود. عرصه اندیشه و نظر مانند این ظرفیت ها بود که بسیاری از متفکران و صاحب نظران به آن وارد شدند و هم اینکه ادبیات تولید شده از غنای بالایی برخوردار می باشد.

در واقع ، بایستی اذعان نمود که از نظر پیشینه، بسیاری از واژه ها ها و مفاهیم ابداعی، در بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خامنه ای (مد ظله العالی) تبلور یافته و ارائه شده می باشد. ایشان سالیان متمادی خطر هجوم دشمن به افکار و عواطف مردم را با تعابیر گوناگونی نظیر تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی، قتل عام فرهنگی، ناتوی فرهنگی، تهدید نرم و در نهایت زیر چتری با نام « جنگ نرم» گوشزد همگان نمودند. در این مورد ایشان وجود جنگ نرم و چرایی آن را به صورت زیر اظهار فرمودند: » جنگ نرم؛ راست می باشد، این یک واقعیت می باشد؛ یعنی الآن جنگ می باشد. البته این حرف را من امروز نمی زنم، من از بعد از جنگ – از سال 67- همیشه این را گفته ام» و پس از آن بسیاری از متفکران و صاحب نظران به نظریه پردازی پرداخته در این عرصه پرداخته و ادبیات مقاومت و بازدارنگی و دفاع نرم را بسیار غنی نموده اند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

در حقیقت، می توان گفت که مفهوم جنگ نرم بر ساخته امام خامنه ای (مد ظله العالی) و بسط داده شده توسط اندیشمندان حوزه اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران می باشد که متناسب با شرایط کشور و تهدیدهایی که از سوی آمریکا و همتایانش تاکنون متوجه آن بوده و ادامه دارد، مطرح گردیده می باشد.

به نظر می رسد جنگ نرم و مفاهیم همسان آن از قبیل عملیات روانی، جنگ روانی، قدرت نرم و … قدمتی به اندازه حیات بشری دارد.

[1]. Foreign Policy

[2]. Encyclopcdia Britannica

[3]. Encyclopedia Americana

[4]. Free Dictionary

[5].Wikipedia the Free Encyclopedia

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-تبیین و تشریح بنیادهای جنگ نرم در ژئوکالچر جمهوری اسلامی ایران

2- نحوه تأثیرگذاری جنگ نرم در ژئوکالچر جمهوری اسلامی ایران

3- ترسیم نحوه شکل گیری جنگ نرم و نحوه مقابله آن برای امنیت کشور

4- ماهیت و حقیقت جنگ نرم

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه