عنوان کامل پایان نامه :

 تعیین مصادیق جنگ نرم در ژئوکالچر جمهوری اسلامی ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

آیا ابزارهای تدافعی و تهاجمی جنگ نرم در اختیار ما هست؟ مطمئناً بله. ارزش های اسلامی- اخلاقی مبتنی بر اسلام، نظام مترقی ولایت فقیه، مشارکت گسترده مردم در انتخابات مختلف، تعلق مردم به فرهنگ شیعه و ائمه معصومین (ع) و سرانجام تبیین شخصیت فرّهی حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی مانند منابع قدرت نرم ما هستند که می توانند پیش روی فرهنگ وارداتی غرب و قدرت نرم دشمن به کار بروند. نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به عنوان پاسدار ارزش ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی در خط مقدم مقابله با جبهه جنگ نرم دشمن قرار دارد و در همین راستا بصیرت افزایی کارکنان ناجا با ابعاد ، عرصه ها و ماهیت جنگ نرم غرب و اهمیت و ضرورت بسزایی برخوردار می باشد.

پیروی انقلاب اسلامی به عنوان بزرگ ترین و مهم ترین انقلاب اسلامی، آمریکا را بر آن داست تا با مطالعه و شاخص ساطی از انقلاب اسلامی، مدل ضد آن را طراحی کند؛ به همین دلیل، با وجود لفاظیها و اقدامات تخریبی سخت و خشن علیه جمهوری اسلامی ایران، مطالعه جنگ نرم را با شدت ادامه دادند و مؤسسات تخصصی در موضوع براندازی نرم، می توان از مؤسسه آلبرت انیشتین با مدیریت دکتر جین شارپ  و معاونت رابرت هلوی و مرکز بین المللی مبارزات نرم و بنیاد بین المللی جورج سوروس نام برد. با وجود این دشمن در نظریه پردازیها و مکتوبات خود کوشش در انکار و پنهان سازی عظمت و قداست این انقلاب بزرگ دارد و بیشترین موارد و مصداقهای جنگ نرم و براندازی نرم را به موارد زیر محدود می کند (وزیری، 1389 ، ص 7):

1.جنگ نرم گاندی در هند؛

  1. جنگهای اندونزی، شیلی و فیلیپین؛
  2. نبردهای جنبش کارگری لهستان (1984).

و از براندازی در یوگسلاوی، گرجستان ، اوکریان، قرقیزستان و امثال آن با عنوان انقلاب های رنگی (عنوان جذاب براندازی نرم) یاد می کند.

مقام معظم رهبری راجع به جنگ نرم علیه جمهوری اسلامی می فرماید:

« جنگ نرم، راست می باشد. این، یک واقعیت می باشد؛ یعنی الان جنگ می باشد. البته این حرف را من امروز نمی زنم. من بعد از جنگ – از سال 67- همیشه این را گفته ام بارها و بارها. علت این می باشد که من صحنه را می بینم. چه بکنم اگر کسی نمی بیند؟! چه کار کند بشر؟ من دارم می بینم صحنه را . می بینم تجهیز را، می بینم صف آرایی را، می بینم دهانهای با حقد و غضب گشوده و دندانهای با غیظ فشرده شده علیه انقلاب و علیه امام و علیه همه این آرمانها و علیه همه آن کسانی که به این حرکت دل بسته اند اینها را بشر دارد می بیند.» (وزیری، 1390 ؛ 11)

2-8- تاکتیکهای جنگ نرم

جنگ نرم از تاکتیکهایی همچون نافرمانی مدنی، مشروعیت زدایی، بی اعتبار سازی، اعتماد زدایی از نظام، اختلاف افکنی، ناکارآمد جلوه دادن نظام، ایجاد نارضایتی،القای غم و یأس و وحشت، بحرانی جلوه داده کشور در فازهای کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت بهره می جوید (وزیری، 1390؛ 21).

بعضی دیگر از تاکتیکهایی که در جنگ نرم بهره گیری می گردد، عبارت اند از:

1.بدنمایی تحریف گرانه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

تحریف معنوی، واژه ها و انتساب آنها به کشورهای مخالف برای بدنام و بدچهره و بد اندیشه جلوه دادن آنها، مثل معنای بد قائل شدن برای واژه بنیادگرایی و نسبت دادن آن به مسلمانان، و نیز معنای تروریسم دادن به مقاومت مشروع لبنان و فلسطین، طرفداری از تروریسم نامیدن «طرفداری ایران از مقاومت»؛

  1. کتمان واقعیتها

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-تبیین و تشریح بنیادهای جنگ نرم در ژئوکالچر جمهوری اسلامی ایران

2- نحوه تأثیرگذاری جنگ نرم در ژئوکالچر جمهوری اسلامی ایران

3- ترسیم نحوه شکل گیری جنگ نرم و نحوه مقابله آن برای امنیت کشور

4- ماهیت و حقیقت جنگ نرم

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه