عنوان کامل پایان نامه :

 تعیین جایگاه ایثار و شهادت در ژئوکالچر جمهوری اسلامی ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

فضای داخلی کشور ایران با وجود یکپارچگی کلی آن اضلاع شمالی، غربی وجنوبی شامل ترکیبی از عناصر طبیعی و مورفولوژیک می باشد این عناصر اکثراً عبارتند از :

1- رشته کوهها؛شامل رشته کوه البرز، زاگرس، مرکزی ورشته های منفرد شرق ایران (حافظ نیا،47:1381).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

کوههای البرز در شمال با حداکثر ارتفاع 5671 متر (قله دماوند) کوههای زاگرس در غرب و جنوب غربی با بلندی حداکثر4409(کوه دنا) و کوه های مرکزی با ارتفاع حداکثر 4465متر(کوه هزار) فراگرفته(اطلس گیتا شناسی جدید،143:1384).

2- فلات ها، شامل فلات آذربایجان، کردستان وفلات مرکزی ایران.

3- دشت ها شامل دشت های گرم و خشک داخلی (کویر لوت وکویر نمک و…)، دشت های حاصلخیز ساحلی (گیلان،مازندران، گلستان،خوزستان وهرمزگان)، دشت های حاصلخیزپایکوهی (کرج،ورامین،اصفهان و…)، دشت های حاصلخیز میان کوهی (کشف رود،مغان، ماهی دشت،اسدآباد و …)

4- دریاچه ها، شامل ارومیه، بختگان، جازموریان و…

5- باتلاق ها، شامل شوره زارها، نمک زارها، تالاب ها و…

عناصر مورفولوژیک مذکور در فضای ایران با یکدیگر پیوند خورده و تنوع و گوناگونی محیط های زیست انسانی را سبب شده اند(حافظ نیا،1381: 45).

ایران به دلیل برخورداری از پتانسیل هایی زیرا جایگاه ممتاز ژئوپلیتیک، منابع فراوان، نزدیکی جغرافیایی به دریاهای آزاد و تنگه استراتژیک هرمز، توانایی تبدیل به قدرت برتر در خاورمیانه را دارد.(نامی و عباسی،41:1388)ایران از نظر منابع طبیعی جزء کشورهای بسیار غنی در دنیا به شمار می رود. براساس آمار سال 2010، اندازه ذخایر اثبات شده نفت خام این کشور بالغ بر 138میلیاردبشکه تخمین زده شده که از این حیث بعد از عربستان سعودی و کانادا سومین کشور غنی از لحاظ منابع نفتی می باشد. ذخایر گاز اثبات شده ایران نیز حدود 30 هزار میلیاردمتر مکعب تخمین زده شده می باشد که پس از روسیه، دومین دارنده بزرگ ذخایر گاز طبیعی در دنیاست (همان)جمعیت این کشور بر اساس آمار موجود تا سال2006 قریب به 77 میلیون نفر براورد گردیده  که از این تعداد نزدیک به 96 درصد را مسلمانان و 88 درصد کل جمعیت این کشور را شیعیان تشکیل داده اند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • تحلیل پیامدهای معنوی ایثار و شهادت در توسعه جامعه اسلامی
  • تحلیل تاثیر فرهنگ ایثار شهادت در ژئوکالچر شیعه
  • ارائه استراتژی مناسب جهت تقویت ماندگاری ایثار و شهادت

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه