تعیین جایگاه ایثار و شهادت در ژئوکالچر جمهوری اسلامی ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

تأثیر دفاع مقدس درگسترش فرهنگ ایثار و شهادت

از آن جا که دفاع مقدس سرشار از ایثارها، از خود گذشتگی‌ها و جانفشانی‌های رزمندگان سلحشور می باشد، لازم است این جلوه‌ها و زیبایی‌ها به نسل‌های آینده منتقل گردد تا مبادا به مرور زمان این روایت‌ها دچار تحریف شده و حقایق دوران دفاع مقدس به دست فراموشی سپرده گردد. هم چنین زنده نگه داشتن یاد و خاطرات دوران دفاع مقدس برگسترش آثار معنوی آن در جامعه کمک می‌نماید. پس، انتقال میراث معنوی دفاع مقدس از تکالیف مهم متولیان حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت می باشد.

گفتنی می باشد حماسه سازی‌ها و تلاشهای صورت گرفته در دوران دفاع مقدس دور از انتظار نبود. زیرا در فضایی که معنویت بر آن حاکم بود چنین رشادت‌ها و حماسه‌ها خلق گردید. انگیزه الهی و بعد معنوی در دوران دفاع مقدس بسیار پررنگ و در واقع مهم‌ترین انگیزه فرماندهان جنگ و رزمندگان در این دوران بود خستگی ناپذیری همراه با توکل به خدا، معنویت، ساده زیستی، صفا و صمیمیت و بی ادعایی از ویژگی‌های برجسته رزمندگان دفاع مقدس بود.

 

3-1-1-1-9-فرصت‌ها و ظرفیت‌های دفاع مقدس در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

فرهنگ ایثار و شهادت بهترین سند برای بازگویی و تبیین ارزش‌های دوران دفاع مقدس می باشد. ثبت و ضبط فرهنگ غنی دفاع مقدس، معرفی الگوهای ارزشی دفاع مقدس به نسل‌های حاضر و آینده، تعمیم و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت، احیاء و ترویج فرهنگ فداکاری، شناسایی، جمع آوری، طبقه بندی و ثبت و حفاظت از آثار هشت سال دفاع مقدس، برجسته کردن جلوه‌های ارزش آفرینی شهدا، فضاسازی جامعه و انجام کارهای فرهنگی در زمینه فرهنگ ایثار و شهادت و ارزش‌های دفاع مقدس، زمینه ساز ترویج این فرهنگ می باشد. لذا بهره برداری از دستاوردهای دفاع مقدس بایستی متناسب با نیازهای نسل جوان برای ترویج و پیاده سازی فرهنگ ایثار و شهادت باشد و نسل جوان بایستی ازطریق برنامه‌های اصولی با ارزش‌های آن آشنا شوند. بهترین روش برای مصون ماندن نسل کنونی از شبیخون فرهنگی، ادامه تفکر بسیجی و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در بین آنان می باشد و یکی از روش‌های دستیابی به این گنجینه گرانبها، مرور تجربیات رزمندگان اسلام حاضر در این عرصه می‌باشد.(صفری1387،  www.ershadeboushehr.ir)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • تحلیل پیامدهای معنوی ایثار و شهادت در توسعه جامعه اسلامی
  • تحلیل تاثیر فرهنگ ایثار شهادت در ژئوکالچر شیعه
  • ارائه استراتژی مناسب جهت تقویت ماندگاری ایثار و شهادت
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه