تعیین جایگاه ایثار و شهادت در ژئوکالچر جمهوری اسلامی ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

بعضی از آیات قرآن بهمقاموالای شهید و شهادت تصریح دارند، عبارتند از:

١. بر خورداری از رحمت الهی و اخذ جایگاه کمال: “و لئن قتلتم فی سبیل الله او متم لمغفره من الله و رحمه خیر مما یجمعون(قرآن کریم، سوره آل عمران ، آیه 157).

اگر در راه خدا بمیرید یا کشته شوید (غم مدارید ، که به رحمت ایزدی پیوسته و به کمال ایده آل دست یافته) و بسوی خدا محشور (وخداگونه) خواهید گردید .

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

٢. بهره‌مند شدن از حیات معنوی و روزی‌های معنوی‌: “وَلاَ تَحْسَبَن‌َّ الَّذِین‌َ قُتِلُواْ فِی سَبِیل‌ِ اللَّه‌ِ أَمْوَ َتَا بَل‌ْ أَحْیَآءٌ عِندَ رَبِّهِم‌ْ یُرْزَقُون‌َ(قرآن کریم، سوره آل عمران ، آیه 169).

هیچگاه کسانی را که در راه خدا کشته شده‌اند، مرده مپندار، بلکه زنده‌اند که نزد پروردگارشان روزی داده می شوند“.

 ٣. خوشحالی آن‌ها از نعمت‌های فراوانی که خداوند به آن‌ها بخشیده می باشد‌: “فَرِحِین‌َ بِمَآ ءَاتَـئـَهُم‌ُ اللَّه‌ُ مِن فَضْلِه‌ِ وَیَسْتَبْشِرُون‌َ (قرآن کریم، سوره آل عمران ، آیه 171).

 آن‌ها به خاطر نعمت‌های فراوانی که خداوند از فضل خود به آن‌ها بخشیده می باشد‌، خوشحالند و به خاطر کسانی که (مجاهدانی که‌) بعد از آن‌ها، به آنان ملحق نشدند (نیز) خوشوقتند“.
زیرا مقامات برجسته آن‌ها را در آن جهان می‌بینند و می‌دانند) که نه ترسی بر آن‌ها می باشد و نه غمی خواهند داشت‌.

۴. خوشحالی آن‌ها نه تنها نعمت می باشد‌; بلکه از فضل او می باشد که تکرار نعمت می باشد‌: “یَسْتَبْشِرُون‌َ بِنِعْمَه‌ٍ مِّن‌َ اللَّه‌ِ” (قرآن کریم، سوره آل عمران ، آیه 171).

و (نیز) از نعمت خدا و فضل او (نسبت به خودشان خوشحال و مسرور می شوند).

 ۵. خوشحالی آنان از این‌که می‌بینند که خداوند پاداش مؤمنان را ضایع نمی‌کند: “وَأَن‌َّ اللَّه‌َ لاَ یُضِیع‌ُ أَجْرَ الْمُؤْمِنِین‌َ” (قرآن کریم، سوره آل عمران ، آیه 171).

 و (می‌بینند که‌) خداوند پاداش مؤمنان را ضایع نمی‌کند (نه پاداش شهیدان و نه پاداش مجاهدانی که شهید شدند.

۶. حیات جاویدان‌ِ شهیدان‌: “وَلاَ تَقُولُواْ لِمَن یُقْتَل‌ُ فِی سَبِیل‌ِ اللَّه‌ِ أَمْوَ َت‌ُ بَل‌ْ أَحْیَآءٌ وَ لَـَکِن لآ تَشْعُرُون‌َ” 

 و به آن‌ها که در راه خدا کشته می شوند، مرده مگویید; بلکه آن‌ها زندگانند، اما شما نمی‌فهمید“.(قرآن کریم، سوره بقره ، آیه 154).

 ٧. زحمات شهیدان راه خدا از بین نمی‌رود و مورد هدایت خداوند هستند و بهشت جاویدان‌، به آن‌ها عطا می‌فرماید: “وَ الَّذِین‌َ قُتِلُواْ فِی سَبِیل‌ِ اللَّه…

 و کسانی که در راه خدا کشته شدند، خداوند هیچگاه اعمالشان را نابود نمی‌کند، به زودی آن‌ها را هدایت می کند و کار آن‌ها را اصلاح می کند، و آن‌ها را در بهشت (جاویدانش‌) که اوصاف آن را برای آنان بازگو کرده می باشد‌، وارد می کند.”

. شهیدان دارای ایمان راستین هستند و نسبت به پیمان و تعهد خود با خداوند، وفادارند; “مِّن‌َ الْمُؤْمِنِین‌َ رِجَال‌ٌ صَدَقُواْ مَا عَـَهَدُواْ اللَّه…”(قرآن کریم، سوره احزاب ، آیه 23).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • تحلیل پیامدهای معنوی ایثار و شهادت در توسعه جامعه اسلامی
  • تحلیل تاثیر فرهنگ ایثار شهادت در ژئوکالچر شیعه
  • ارائه استراتژی مناسب جهت تقویت ماندگاری ایثار و شهادت

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه