عنوان کامل پایان نامه :

 تعیین جایگاه ایثار و شهادت در ژئوکالچر جمهوری اسلامی ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

جمعیت

مهمترین عامل ژئوپلیتیک بشر می باشد زیرا پدیده های محیط طبیعی چه ثابت و چه متغیر در یک قطب و بشر به تنهایی در قطب دیگر قرار دارد.(عزتی،89:1371)از نظر سیاسی هم هرچه تعداد جمعیت بیشتر باشدبه همان نسبت افراد بیشتری آماده خدمت هستنند و بهره گیری آنها هنگام جنگ بر قدرت سیاسی دولت می افزاید.از نطر خارجی هم یک کشور پرجمعیت در حقیقت مشتریان مطمئن و بازار خوبی برای کشورههای صنعنی به شمار می رود.

تعداد جمعیت ایران بر اساس آمار سرشماری عمومی و نفوس مسکن 1390: 665،149،75می باشد.(مرکز آماری،7:1390)بر پایه گزارشی ازسوی مجمع جهانی اقتصاد ایران هجدهمین کشور پرجمعیت جهان شناخته شده‌می باشد.(www.factbook.com)

منابع صنایع و معادن

مهمترین صنایع و معادن ایران عبارتست از: نفت و گاز. ایران، سومین ذخایر نفتی جهان، یازده درصد ذخایر ثابت شده نفتی زمین معادل ۱۳۰ میلیارد بشکه؛ و نیز دومین ذخایر گازی جهان، هجده درصد ذخایر ثابت شده گاز زمین، معادل ۲۶ تریلیون متر مکعب را در اختیار خود دارد. همچنین ایران دومین صادرکننده بزرگ سازمان اپک می باشد که پتانسیل تبدیل شدن به یک ابرقدرت انرژی را داردمهم‌ترین منطقه‌های نفتی این کشور مسجد سلیمان، هفتگل، گچساران، آغاجاری و اسلام آباد غرب(شاه آباد پیشین) می باشد. همچنین دریای مازندران نیز اندوخته نفتی بسیاری را در خود نهفته دارد. نفت قم نیز در حال بهره‌برداری می باشد. مهمترین میدان گازی ایران، میدان گازی پارس، شامل: میدان گازی پارس جنوبی در منطقه عسلویه و میدان گازی پارس شمالی در منطقه مندستان هر دو در استان بوشهر واقع می باشد.

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

بیشترین معادن در حال بهره‌برداری در استان‌های خراسان هست. دیگر معادن مهم ایران عبارت‌اند از: معادن کانیهای فلزی: آهن، منگنز، کرومیت، مس، سرب، روی، نیکل، کبالت، طلا، نقره و اورانیوم؛ معدنی شیمیایی: گوگرد، نمک؛ سنگهای تزئینی مانند فیروزه؛ شن و ماسه؛ و زغال سنگ.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • تحلیل پیامدهای معنوی ایثار و شهادت در توسعه جامعه اسلامی
  • تحلیل تاثیر فرهنگ ایثار شهادت در ژئوکالچر شیعه
  • ارائه استراتژی مناسب جهت تقویت ماندگاری ایثار و شهادت

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه