عنوان کامل پایان نامه :

 تعیین جایگاه ایثار و شهادت در ژئوکالچر جمهوری اسلامی ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

نهج­البلاغه

از ایـثـار در روایـات بـه عـنـوان (خوى و خصلت ابرار و برگزیدگان الهى، نیکوترین احسان و اعلى مراتب ایمان) نام برده شده می باشد، چنان که امیرمؤمنان علی (ع) می فرماید: “اَلاْ یثارُ سَجِیَّهُ الاْبْرارِ وَ شیمَهُ الاْخْیارایثار خوى نیکوکاران و شیوه نیکان می باشد. در جاى دیگر فرمود: “اَلاْیثارُ اَحْسَنُ الاِحْسانِ وَ اَعْلى مَراتِبِ الایمانِایثار نیکوترین احسان و بالاترین مراتب ایمان می باشد .

ایثار واقعی ارتباط تنگاتنگی با مفهوم شهادت دارد و در حقیقت بایستی گفت این دو مفهوم از یکدیگر تفکیک ناپذیرند. آنجا که بشر مکتبی و دین مدار، خون پاکش را در راه پاسدارى از اسلام و ارزش هاى متعالی آن، تقدیم می کند، به بالاترین درجه ایثار رسـیـده و مـحـبـوب تـریـن مـقـام را نـزد خـدایش دارد؛ چـنـان کـه رسول خدا(ص) درمورد ارزش خون پاک شهیدان راه خدا مى فرماید: “ما مِنْ قَطْرَهٍ اَحَبُّ اِلَى اللّهِ عَزَّوَجَلَّ مِنْ قَطْرَهِ دَمٍ فى سَبیلِ اللّهِ؛ هیچ قطره اى در پیشگاه خداوند، محبوب تر از قطره خونى که در راه خدا ریخته مى گردد نیست.”(www.shaheid.blogfa.com)

در اظهار ایثار جانی حضرت علی(ع) می فرماید:” و من النَاسِ من یشری نَفَسه أبِتغاء مرضات الله” و بعضی از مردم برای بدست آوردن خشنودی خدا جان خویش را فدا می کنند (نهج البلاغه، 1381 ، ص 351)

در حقیقت ایثار واقعی ارتباط تنگاتنگی با مفهوم شهادت دارد و بایستی گفت این دو مفهوم از یکدیگر تفکیک ناپذیرند. آنجا که بشر مکتبی و دین مدار، خون پاکش را در راه پاسداری از اسلام و ارزشهای متعالی آن تقدیم می کند، به بالاترین درجه ایثاررسیده و محبوبترین مقام را نزد خدایش دارد؛ چنانکه رسول خدا (ص) درمورد  ارزش خون پاک شهیدان راه خدا می فرماید) ما من قطره أحب الی الله عزوجل من قطره دم فی سبیل الله (هیچ قطرهای در پیشگاه خداوند، محبوبتراز قطره خونی که در راه خدا ریخته می گردد نیست)((www.tebyan-zn.ir

 

4-5-5-3- صحیفه سجادیه

ایثار و گذشت انقلابی در صحیفه سجادیه بدین شکل توصیف شده می باشد :

دعای 2/ بند 16

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

«16»وَ هَاجَرَ إِلَى بِلَادِ الْغُربَهِ ، وَ مَحَلِّ النَّأْیِ عَنْ مَوْطِنِ رَحْلِهِ ، وَ مَوْضِعِ رِجْلِهِ ، وَ مَسْقَطِ رَأْسِهِ ، وَ مَأْنَسِ نَفْسِهِ ، إِرَادَهً مِنْهُ لِإِعْزَازِ دِینِکَ ، وَ اسْتِنْصَاراً عَلَى أَهْلِ الْکُفْرِ بِکَ .

و از جایگاه اقامتش و قدمگاهش و زادگاهش و جاى انس گرفتنش، به شهرهاى غربت و محل دور هجرت نمود. بر این خواسته که دین تو را عزّت دهد و بر (ضد) کافرانِ به تو یارى طلبد.

دعای 4/ بند 4 و3

«3»أَللَّهُمَّ وَ أَصْحَابُ مُحَمَّدٍ خَاصَّهً الَّذِینَ احسنوا الصَّحَابَهَ وَ الَّذِینَ أَبْلَوُا الْبَلَاءَ الْحَسَنَ فِی نَصْرِهِ ، وَ کَانَفُوهُ«4»وَ فَارَقُوا الْأَزْوَاجَ وَ الْأَوْلَادَ فِی إِظْهَارِ کَلِمَتِهِ ، وَ قَاتَلُوا الآْبَاءَ وَ الْأَبْنَاءَ فِی تَثْبِیتِ نُبُوَّتِهِ ، وَ انْتَصَرُوا بِهِ .

خداوندا و بخصوص یاران محمّد، آنان که همراهانى نیکو بودند و آنان که در یارى او از آزمایش خوب برآمدند و به وى کمک رساندند و در راه عیان کردن دین او، از زنان و فرزندان خود جدا شدند و در پایدار ساختن نبوّت او با پدران و فرزندانشان جنگیدند، و به همراه او پیروز شدند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • تحلیل پیامدهای معنوی ایثار و شهادت در توسعه جامعه اسلامی
  • تحلیل تاثیر فرهنگ ایثار شهادت در ژئوکالچر شیعه
  • ارائه استراتژی مناسب جهت تقویت ماندگاری ایثار و شهادت

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه