تحلیل فضایی ورودی شهر (مطالعه موردی از سمت شرق  به غرب  ماسال)

قسمتی از متن پایان نامه :

جایگاه جغرافیایی ما سال

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

استان گیلان توسط رشته کوه البرز و کوههای تالش از بقیه سرزمین ایران جدا گردیده و متعلق به واحد جنوبی دریای کاسپین می باشد. از شمال به جمهوری آذربایجان و دریای کاسپین، از خاور به استان مازندران، از جنوب به استانهای قزوین و زنجان و از باختر به استان های زنجان و اردبیل هم مرز بوده و دارای گستره‎ای برابر با 14717 کیلومترمربع می باشد و 8/0 درصد خاک ایران را شامل می گردد. این سرزمین بین طول های جغرافیایی 36 درجه تا 38 درجه و 27 دقیقه عرض شمالی و 48 درجه و 30 دقیقه تا 50 درجه و 30 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینوییچ قرار گرفته می باشد.

این استان با طبیعت دلپذیر خود، شامل سه بخش: جلگه ای، کوهپایه ای و کوهستانی بوده  که اقوامی از دیرباز با فرهنگ، آداب و رسوم خاص خویش در آن زندگی می کنند.

شهرستان جدید تاسیس ماسال در غرب استان گیلان و در جنوب غربی منطقه ی تالش واقع گردیده می باشد.  که مساحت آن 447/622 کیلومترمربع  می باشد که از شمال به شهرستان رضوانشهر، از جنوب و شرق به شهرستان صومعه سرا  از مغرب به استان اردبیل محدود می باشد. شهرستان ماسال بین 48 درجه و 43 دقیقه تا 49 درجه و 14 دقیقه طول شرقی و 37 درجه و 15 دقیقه تا 37 درجه و 35 دقیقه عرض شمالی قرار گرفته می باشد. این شهرستان به سه بخش  جلگه ای، کوهپایه ای و کوهستانی تقسیم می گردد. بخش جلگه‎ای از اعتدال آب و هوایی بهره مند می باشد و هر چه به کوهستانها نزدیک شویم به سرمای هوا افزوده می گردد. مهمترین ارتفاعات آن دیگاه تورشوم، شاه معلم (مولوم بند) و ریسبند و رودهای مهم آن مرغک شاندرمن و خالکایی ماسال می باشند. براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1385 شهرستان ماسال دارای 2 بخش به نامهای مرکزی و شاندرمن، 2 شهر به نامهای شهر ماسال و شهر بازار جمعه (شاندرمن)، 4 دهستان به نامهای حومه و ماسال به عنوان دهستانهای بخش مرکزی و شیخ نشین و شاندرمن به عنوان دهستانهای بخش شاندرمن و 108 آبادی می باشد که از این تعداد آبادی 98 آبادی دارای سکنه و 10 آبادی خالی از سکنه می باشد. بر همین اساس شهرستان ماسال دارای 48091 نفر جمعیت و 12341 خانوار می باشد. از کل جمعیت این شهرستان 14995 نفر و 3990 خانوار ساکن در نقاط شهری و 33096 نفر و 8351 خانوار ساکن در نقاط روستایی هستند. شهرستان ماسال قبلاً یکی از بخشهای شهرستان تالش محسوب می‎گردید که در سال 1376 به شهرستان مستقل تبدیل گردید. (سالنامه آماری استان گیلان1389 شهرستان ماسال)

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

-آیا ورودی شهر ماسال با توقعات موضوعی از ورودی (تبدیل پذیری و نفوذ پذیری) و با توقعات موردی از ورودی شهر (پذیرندگی –خواناییوتشخص) انطباقدارد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد